Sıkça Sorunlan Sorular

Tüp bebekte başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?
En önemli faktör yaştır.Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonra pratik olarak gebelik şansı ihmal edilebilecek kadar azdır. Daha önce geçirilmiş cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar, yumurtalık ve tüpleri etkileyen enfeksiyonlar da gebelik şansını olumsuz etkilemektedir.Spermlerin kalitesi, rahim içinde embriyoların tutunmasını engelleyecek yapışıklık, miyom veya polip gibi problemler ile tüplerin tıkalı ve içlerinin su dolu olması da başarıyı olumsuz olarak etkilemektedir.

İşlemler için kaç gün KKTC’de kalmamız gerekiyor?
Kıbrıs’a geliş tarihiniz, uygulanacak işlemin ön hazırlık süreci bulunduğunuz yerde tamamlandıktan sonra belirlenebilir.Kıbrıs’ta kalış süreniz ise işleme göre en kısa 2 gece ile en uzun 7 gece arasında değişmektedir.Süre ile ilgili bilgi almak için merkezimizi aramanız gerekmektedir.

Tüp Bebek kaç yaşında uygulanabilir?
İleri kadın yaşı için donasyon yüksek başarılı bir tedavi seçeneğidir.

Mikroenjeksiyon nedir?
Mikroenjeksiyon tek bir spermin yumurta içine zerk edilerek döllenmenin sağlandığı bir tüp bebek yöntemidir.

Mikroenjeksiyonun, Tüp Bebek yönteminden farkı nedir?
Mikroenjeksiyon erkeğe, tüp bebek ise kadına ait kısırlıkta kullanılır.

Tüp bebek veya mikroenjeksiyon kimlere uygulanır?Nasıl uygulanır?
Kadın partner veya erkek partner ile ilişkili üreme problemleri nedeniyle bebek sahibi olamayan çiftler, digger yardımcı üreme tedavilerinden bir sonuç alamıyorsa, geleneksel tüp bebek döngüsü veya mikroenjeksiyon yönteminden yararlanabilir.

Geleneksel  IVF'de, her bir partnerden alınan yumurtalar ve spermler, embriyoloji laboratuvarında spontan döllenme için bir petri kabına yerleştirilir. Döllenmeden sonra transfer için en kaliteli embriyolar seçilir.

ICSI için, mikroskop kullanılarak seçilen tek bir sperm, bir mikropipet yardımıyla doğrudan yumurtanın sitoplazmasına enjekte edilir. Döllenmeden sonra transfer için en kaliteli embriyolar seçilir.

Tüp bebek hangi aşamalardan oluşmaktadır?
Yumurtalıkların uyarılması, yumurta toplanması, yumurtaların sperm ile döllenmesi ve döllenmiş yumurtaların nakli (embriyo transferi) aşamalarından oluşur.

Sperm sayısının çok az olması veya sperm bulunmaması durumunda ne yapılır?
İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (mikroenjeksiyon), düşük sperm sayısı ile baş etmenin en iyi yoludur.Azospermi (menide sperm olmaması) durumunda testislerden sperm almak için TESA veya Mikro-TESE gibi cerrahi bir işlem uygulanır.Sperm alındıktan sonra döllenme için mikroenjeksiyon yöntemi kullanılır.

Yumurta nasıl toplanır?Ağrılı bir işlem midir?
Yumurtalar, vajinal kısa sureli genel anestezi altında doğrudan yumurtalık foliküllerinden transvajinal ultrason aspirasyonu yoluyla alınır.İşlem ağrısızdır.

Yumurta toplama işlemi sonrasında kişi kendini nasıl hisseder?
Genellikle işlemden bir süre sonra evine gidebilir.Hatta aynı gün öğleden sonra işine dönebilir.

Bu tedaviler sonucu yumurtalık rezervi tükeniyor mu?
Yumurtalıkların tüp bebek amaçlı uyarılması rezervi azaltmaz.

Her yumurta döllenir mi?
Yumurtaların döllenmesi için olgun ve yapısal olarak normal olmaları gerekir.Her yumurta döllenmeye müsait değildir.Döllenen her yumurta ise sağlıklı bir embriyo haline dönüşmez.

Yumurtalar döllendikten sonra embriyolar rahim içine nasıl yerleştirilir?
Embriyo transferi basit bir işlemdir.Rahim ağzından ince bir plastik kateter ile ultrason eşliğinde rahim içine yerleştirilir.

Transfer sonrası arta kalan embriyo olur mu? Olursa bunlara ne yapılır?
Transfer sonrası artan embriyolar, embriyolog tarafından tekrar değerlendirilir ve kalan embriyolardan dondurulabilecek kalitede olanlar varsa aileye dondurmak isteyip istemedikleri hususunda danışılır.

Embriyo seçimi nasıl yapılır?Çoğul gebelik nasıl önlenebilir?
Transfer edilecek embriyo sayısı sınırlandırılarak çoğul gebelik riskinin önüne geçilmesi tercih edilir. Transfer edilecek embriyo sayısı kadının yaşı, üreme öyküsü ve embriyo kalitesine bağlıdır. Transfer edilecek embriyo sayısının bir veya iki ile sınırlandırılması, gebelik şansı yüksek olan kadınlarda (özellikle genç, kaliteli emriyosu olan veya daha önce gebelik yaşamış kadınlarda) uygulanabilir. İki sağlıklı embriyonun transfer edilmesi ikiz olma olasılığını artırır.

Çoğul gebelik oluşursa ne yapılabilir?
Tüp bebekten kaynaklanan üçüz gebeliklerin önlenmesi ve yönetimi için embriyo rediksüyonu (indirğeme) tekniği önerilir.İkiz gebeliklerde genellikle herhangi bir müdahale yapılmaz.

Ödeme yapılacak miktar ve ödeme şekli nasıl olacaktır?

  • Ödeme miktarı ile ilgili olarak merkezimizi arayarak, fiyat verme bölümünden işleminizle ilgili yapmanız gereken ödeme tutarını öğrenebilirsiniz.
  • Ödemelerimiz Euro para biriminden belirlenmiş olup, ilk işlem gününde tamamı nakit ödenecek şekilde kabul edilmektedir. Eğer istenirse günlük KKTC piyasası döviz kurları temel alınarak TL/USD veya GBP olarak ödeme kabul edilebilir.
  • Ödemelerde herhangi bir taksitlendirme seçeneği bulunmamaktadır.

Embriyo azaltma işleminin riski var mı, gebelik gidişatını etkiler mi?

Diğer bebeklerin de kaybı %5 oranında görülür.Üçüzden ikize indirilen ikizlerde normal ikizlere oranla erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin oranı daha fazladır.

Transfer sonrası istirahat edilmeli mi?
İstirahatın faydalı olduğu kanıtlanmış değildir.Normal yaşama devam edilmesi önerilmektedir.

Transferden sonra kişi normal aktivitelerine ne zaman döner?
Cinsel yaşam ve spor dışında normal aktivitelere transfer sonrasında hemen dönülebilir.

Hamilelik sonucu ne zaman belli olur?
Transfer gününden sonra 12. gün kandan yapılacak olan Beta-HCG testi ile hamilelik olup olmadığı görülebilmektedir. Embriyo transferi sonrasında test tarihi ile ilgili bilgi verilmektedir.

Kişinin cinsel yaşamını etkiler mi?
Gebelik testi gününe kadar ilişki önerilmemektedir. Ancak bu da etkinliği kanıtlanmış bir uygulama değildir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormon ilaçları kanser riskini artırır mı?Bu ilaçların yan etkileri var mı?
Kanser riskinde artış söz konusu değildir.Yumurtalıkların aşırı uyarılması (hiperstimulasyon) en önemli risktir.

Bu tedaviler sonucu dış gebelik olur mu?
Dış gebelik olasılığı %1-3 civarındadır. Hem rahim içinde hem de dışında olma olasılığı ise %0.5'tir. Buna heterotopik gebelik denir.

Dondurulmuş embriyodan elde edilen gebelik sonuçları nasıldır?
Başarı oranı, dondurma ve çözme tekniklerine ve tüp bebek merkezinin tecrübesine bağlıdır. Yakın Doğu Tüp Bebek Merkezi, buz kristallerinin asla oluşmadığı son derece hızlı bir soğutma yöntemi olan vitrifikasyon kriyoprezervasyonu uyguladığından, transfer için dondurulup çözülen embriyolar, taze olanlarla benzer özelliklere sahiptir. Dondurulmuş çözülmüş bir embriyo ile hamile kalma şansı, taze embriyo transferi ile hemen hemen aynıdır.

Dondurulmuş embriyo ile normal tüp bebek yöntemiyle doğmuş bebekler arasında sakatlık riski farkı var mı?
Hayır, hiçbir fark yok. Yakın Doğu Tüp Bebek Merkezi'nin deneyimli ve yetkin kadrosu ve güncel teknolojisi sayesinde gerek donmuş embriyodan gerekse normal tüp bebek ile doğan bebeklerimiz, doğal gebeliklerle doğan bebekler kadar sağlıklıdır.

Çiftlerin her ikisinde de tıbbi bir sorun olmadığı halde gebelik elde edilemiyorsa nasıl bir yol izlenir?
Tüp bebek ile gebelik olmaması durumunda detaylı bir araştırma yapılmalıdır.Eğer gebeliği engelleyecek bir neden bulunursa tedavi edilmelidir.Ancak çoğu zaman belirgin bir neden bulunmamaktadır.

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?
Tedavinin başından gebelik testi gününe kadar yaklaşık 30 gün sürer.

Transfer sonrası hemen dönüşün sakıncası var mı?
Transfer sonrası yolculuk yapmanın bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir sakıncası yoktur. İşlem sonrası tavsiye edildiği gibi transferin ertesi günü veya aynı gün dönülebilir.

Tüp bebek gebeliklerinde düşük riski daha mı yüksektir?
Düşük riski daha yüksek değildir.

Tüp bebek kaç kez denenebilir?
Bunun için belirlenmiş kesin bir sayı belirtilmemekle beraber, üç denemeden sonra gebelik şansı düşmektedir.Daha sonraki denemelerde de gebelik elde edilebilir ancak şans daha azdır.

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirlenebilir mi?
Evet, preimplantasyon genetik tanı ile tüp bebek uygulaması cinsiyet seçimine olanak sağlar.Ancak, herhangi tıbbi bir neden olmaksızın tüp bebek yöntemiyle bebeğin cinsiyetini seçmek birçok ülkede ne etik ne de yasal olarak mümkün değildir.

Gebelik oluşmadan önce genetik problemler konusunda alınabilecek önlemler var mı?
Evet. Ailede genetik bozukluk(lar) öyküsü olması durumunda, kişiden alınan kan örneği kullanılarak Taşıyıcı Genetik Test (CGT) ile 300'ün üzerinde genetik yolla bulaşan hastalık ve buna bağlı 1600'ün üzerinde hastalıkla bağlantılı binlerce gen mutasyonunun taranması ve değerlendirilmesi mümkün olur. IVF'de embriyolar, hastalıkla ilişkili anormal kromozomlar için preimplantasyon genetik tanı yoluyla incelenir. Daha sonra sadece genetik mutasyonlardan arınmış sağlıklı embriyolar seçilir ve anne rahmine implante edilir.

Embriyolarda genetik inceleme kimlere önerilir?
Akdeniz anemisi, orak hücreli anemi ve bunlara benzer tek gen üzerinden geçiş gösteren çok sayıda hastalıkta embriyolarda genetik tanı mümkündür.

Gebelik oluştuktan sonra da genetik problemler tanımlanabilir mi?
Gebelik oluştuktan sonra koryon villus örneklemesi veya amniyosentez ile genetik hastalıklardan bazılarının tanısı konabilir.

Tüp Bebek işleminde başarılı olma şansı nedir?
Başarı kadının yaşına ve embriyo kalitesine bağlıdır.30 yaşın altında gebelik oranları %50'inin üzerinde olup, 40 yaşından sonra %10-15’lere düşmektedir.

Tüp Bebek işlemi sırasında oluşabilecek riskler nelerdir?
En önemli riskler, çoğul gebelik ve hiperstimülasyon sendromudur.

Tüp Bebek tedavisi süresince hastanede yatmak gerekli midir?
İşlemin hiçbir aşamasında yatış gerekmemektedir.

Tüp Bebek uygulamalarıyla elde edilen gebeliklerden doğan bebeklerle, normal doğan bebekler arasında fark var mı?
Herhangi bir fark bulunmamaktadır. Sadece testis içinden alınan spermlerin döllenme amaçlı kullanıldığı durumlarda az da olsa bazı anomalilerde artış olabilmektedir.